SZÉKELY FONÓ – daljáték egy felvonásban
Mikor
2024. május 16., csütörtök
19:30-tólvárhatóan 20:50-ig
Hol
Pesti Vigadó,
Budapest
Jegyek
4 900 Ft, 3 900 Ft
Jegyvásárlás


SZÉKELY FONÓ – daljáték egy felvonásban

Pászti/4

Somos Csaba karmester

KODÁLY ZOLTÁN: Székely fonó

Háziasszony            Schöck Atala

Kérő                          Haja Zsolt

Szomszédasszony  Lehőcz Andrea

Fiatal lány              Bede Blanka

A lány anyja          Varga-Szathmáry Judit

Fiatal legény          Ódor Botond

Gazdag legény       Dékán Jenő

Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Somos Csaba

Ha Kodály Zoltán és a daljáték műfaja kerül szóba, mindenki a Háry Jánost említi, a nagyotmondó obsitos története annyira népszerű, hogy sokan meg is feledkeznek a zeneszerző másik zenés színpadi művéről, a Székely fonóról, amelyet most a Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenyén hallgathat meg a közönség kiváló szólisták közreműködésével, a kórus karigazgatója, Somos Csaba vezényletével.

A Háry Jánost 1926-ban mutatták be a Magyar Állami Operaházban, a Székely fonó ősbemutatójának dátuma 1932 – ez tehát Kodály második zenés színpadi műve. A hetven perc időtartamú egyfelvonásos műfaja ugyanúgy daljáték, ahogyan a Háryé is az volt. Különbség azonban a két mű között, hogy míg a Hárynak van egy alaptörténete, a reformkori költő, Garay János Az obsitos című elbeszélő költeménye, addig a Székely fonó cselekményét követve a közönség helyesen érzi, hogy a kerettörténet (a kérő menekülése, majd elfogása, a menyasszony vigasztalása, a gazdag legény leleplezése, végül az ártatlan kérő szabadulása) olyan laza szerkezetű eseménysor, amelynek legfőbb funkciója, hogy kerettel szolgáljon egy válogatott népdalcsokor – 23 népdal – díszletben, jelmezben történő, színpadi játékkal körített elhangzásához. Mert a Székely fonó nem más, mint a magyar népdal színpadi apoteózisa, csak míg a Háryban mindez önironikus-humoros formában, anekdotikusan történik, itt a népélet ábrázolásával egybekötve, a vidám vagy épp komikus epizódok ellenére (Egy nagyorrú bóha) alapvetően komoly hangvételben. A produkció szólistái: Schöck Atala, Haja Zsolt, Lehőcz Andrea, Bede Blanka, Varga-Szathmáry Judit, Ódor Botond, Dékán Jenő a hazai énekestársadalom élvonalának képviselői, a stílus ismerői és értői.


Tisztelt közönségünk!

A koronavírus-járvány árnyéka után az idei évad végre nyugodtabb és kiszámíthatóbb környezetet biztosított, így a Nemzeti Énekkar nagyszabású hangversenyei sikerrel megvalósulhattak. Figyelve az Önök visszajelzéseire, szeretnénk folytatni azt a törekvésünket, mely a legsokoldalúbb módon mutatja be együttesünket a jövő évadban is.

A négy hangversenyből álló sorozat első koncertjén Liszt legjelentősebb alkotása szólal meg, egy olyan mű, amely túlmutat egy átlagos oratórium keretein. A Krisztus oratórium az egész egyházi évet magába foglaló gigászi alkotás, melyben a szimfonikus zenekar, a szólisták és természetesen a kórus is óriási szerepet kap. Jómagam évtizedek óta készülök a remekmű vezénylésére, így nagy megtiszteltetés, hogy olyan nagyszerű együttesek társaságában léphetek színpadra, mint a Nemzeti Énekkar és a Szent István Filharmonikusok. Az előadás egyébként szinte napra pontosan a magyarországi bemutató 150. évfordulóján hangzik el, annak hajdani helyszínén, a Vigadóban.

Bérletsorozatunk második hangversenye igazi zenei és akusztikai élménynek ígérkezik, hiszen ezen az estén Rachmaninov Vesperás című a cappella ciklusát énekeljük. Mivel a mű előadásához sajátos hangokra (például kontrabasszusokra) van szükség, örömmel használjuk ki együttesünk különleges adottságait.

A koncertet a Holland Rádió Énekkarának tehetséges fiatal karigazgatója, Benjamin Goodson vezényli.

Nagy öröm számunkra, hogy több év tervezés után végre műsorra tűzhetjük Dvořák ritkán hallható cseh nyelvű kantátáját, melynek címe: A kísértetmenyasszony. A mesebeli ballada énekesei mind Csehországból érkező kiváló művészek, s az est karmestere Tomáš Brauner lesz.

A Pászti bérlet utolsó hangversenye magyar zenével zárja zenés utazásunkat. Ezen az estén Kodály Zoltán Székely fonó című daljátékát hallhatják koncertszerű előadásban. A Nemzeti Énekkar partnere ezúttal is a megalakulásának századik évfordulóját ünneplő Nemzeti Filharmonikus Zenekar.

Művésztársaim és a magam nevében is szeretettel várjuk Önöket a 2023/2024-es évad Pászti bérletének hangversenyein!

Somos Csaba, a Nemzeti Énekkar karigazgatója

100 évesek vagyunk