Zenekarunk története
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Magyarország vezető szimfonikus zenekarainak egyike, 2023 tavaszán ünnepli fennállásának százéves jubileumát.
A Ferencsik János és Kobayashi Ken-Ichiro nevével fémjelzett korszakok után új fejezet kezdődött a zenekar történetében, amikor 1997-ben Kocsis Zoltán lett főzeneigazgatója. Az ezt követő két évtized során a zenekar megújult, nemzeti szimfonikus együtteshez méltó sokoldalúsággal nemcsak klasszikus műveket, hanem a repertoárról korábban hiányzó fontos alkotásokat is megszólaltat, a közelmúlt és napjaink magyar zenéjét is megismertetve közönségével. Kocsis Zoltán halála után 2017 márciusától 2020 augusztusáig a zenekarnál korábban éveken át első állandó karmesterként közreműködő, komoly nemzetközi karriert maga mögött tudható, Liszt Ferenc-díjas Hamar Zsolt töltötte be a Nemzeti Filharmonikusok zeneigazgatói posztját.
A Zenekar a jubileumi évadot 2022. őszétől új főzeneigazgatója, Vashegyi György irányításával indítja.
Vashegyi György 1992 óta a Zeneakadémia tanára, jelenleg egyetemi docens, valamint a 2010-ben, vezetésével megalakult Régi-zene tanszéki csoport irányítója. Munkájának elismeréseképpen 2008–ban Liszt-díjban, 2015-ben pedig „Magyar Érdemrend Lovagkereszt Polgári Tagozat” kitüntetésben részesült. 2021-ben a francia állam a kitüntető Chevalier de L’Ordre des Arts et des Lettres, azaz „a Művészetek és Irodalom Érdemrendjének lovagja” címet adományozta számára.
2024. március 15-i nemzeti ünnepünk alkalmából értékteremtő tevékenységének, valamint a művészeti közéletben végzett munkájának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetésben, Kossuth-díjban részesült.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar az elmúlt évtizedekben mintegy 40 országban közel 330 külföldi turnékoncertet adott. Kocsis Zoltán vezetésével olyan neves helyszíneken és fesztiválokon lépett fel, mint a New York-i Avery Fisher Hall, a tokiói Suntory Hall, a birminghami Symphony Hall, az athéni Megaron, a bukaresti Enescu Fesztivál, a Colmari és a Kanári-szigeteki Fesztivál, bogotai Beethoven Fesztivál; 2011-ben, a Liszt-év alkalmából a brüsszeli Bozar Központban és a Vatikánban játszott, a XVI. Benedek pápa tiszteletére adott koncerten. Az együttes rendszeresen visszatér többek között Franciaországba, Japánba, Németországba, Romániába, Spanyolországba, Szlovákiába és Szlovéniába. Az utóbbi években felléptek Bogotában, Isztambulban, Dél-Koreában, Kínában és Svájcban is.
2023-ban Japánban turnéztak Kobayashi Ken-Ichiro vezetésével, ősszel részt vettek az Enescu Fesztiválon, ezután több európai nagyváros következett. A 2024-es év spanyolországi turnéval indult, majd februárban Amszterdamban, a Királyi Concertgebouwban vendégeskedtek Édouard Lalo: Ys királya című operájával. Ez év őszén újra Amszterdamba, majd Brüsszelbe látogatnak Liszt Ferenc: Szent Erzsébet legendája című művével. Októberben Szatmárnémetiben és Kolozsváron ad koncertet az együttes.